مسکن
- تسهیلات مسکن:
*وام تعهدی مسکن
این وام که همان وام معمول مسکن است بصورت تعهدی می‌باشد بدین گونه که شخصی با باز کردن حساب قرض الحسنه مخصوص وام در یکی از شعبات بانک مسکن و سپرده کردن مبلغی پول با شرایط گذشت زمان و مبلغ مانده در حساب امتیاز وام تا سقف هجده میلیون تومان دریافت میدارد که به شرط خرید مسکن و ترهین سند مبلغ وام را دریافت می‌دارد.
امتیاز این وام قابل واگذاری نمی‌باشد به‌همین دلیل شخص فروشنده، وام را بنام خود می‌تواند بگیرد و در این حالت خریدار وام سند را بنام فروشنده وام نموده و او در رهن بانک میگذارد و سند بنام فروشنده وام باقی می‌ماند.
 
* لیزینگ مسکن
لیزینگ یکی از روش‌های تامین مالی برای افرادی است که نمی توانند دارایی خاصی را خریداری کنند. بر این اساس، لیزینگ مسکن با پرداخت مبلغی به خریدار مسکنی که پول ندارد، کمک می‌کند تا خانه ای را خریداری کرده و در 10 تا 15 سال همانند اجاره بها نرخی را به این لیزینگ پرداخت کند تا درنهایت صاحب واحد مسکونی شود. سقف پرداخت این تسهیلات 50 میلیون تومان برای خرید مسکن دست اول می‌تواند در وهله نخست مناسب باشد. در این روش شرکت‌های لیزینگ می‌توانند با استفاده از آورده و دارایی متقاضیان، واحدهای مسکونی را با انتخاب از سوی متقاضی یا با انتخاب از سوی شرکت لیزینگ، از طریق تامین مالی بخش عمده واحد مسکونی واگذار کنند.

تسهیلات 600 میلیون ریالی

سقف فردی تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم در تهران به 600 میلیون ریال، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به 500 میلیون ریال و در سایر مناطق شهری به 400 میلیون ریال افزایش یافت.
شرایط و ضوابط پرداخت تسهیلات با سقف‌های تسهیلاتی مذکور به شرح ذیل می‌باشد:
1- نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار در حال حاضر 18.5 درصد می‌باشد.
2- حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات فروش اقساطی خرید واحد مسکونی 12 سال می‌باشد.
3- تقسیط تسهیلات به 3 روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای امکانپذیر می باشد.
 
تسهیلات احداث واحد مسکونی
1-سقف تسهیلات احداث هر واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به شرح ذیل جدول ذیل می‌باشد:

تهران    600 میلیون ریال
مراکز استان­ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت    500 میلیون ریال
سایر مناطق شهری    400 میلیون ریال تسهیلات ساخت مسکن *اوراق بانک مسکن
 تهران    800 میلیون ریال (هر یک بطور جداگانه 400 میلیون ریال)
مراکز استان­ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت    700 میلیون ریال (هر یک بطور جداگانه 350 میلیون ریال)
سایر مناطق شهری    600 میلیون ریال (هر یک بطور جداگانه 300 میلیون ریال)

در مواردیکه پدر و فرزند، مادر و فرزند و یا زن و شوهر به صورت مشترک اقدام به احداث واحد مسکونی می‌نمایند،
سقف تسهیلات قابل پرداخت برای احداث هر واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات
مسکن به شرح جدول ذیل می‌باشد.
 
تسهیلات خرید زوجین
تسهیلات خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسـهیلات مسکن، به زوجینی که
تاریخ وقوع عقد آنها 92/10/17 و به بعد می‌باشد و به صورت مشترک نسبـت به خـرید واحد مسـکونی
اقدام می‌نمایند تا سقف‌های مندرج در جدول ذیل قابل پرداخت می‌باشد.
 
تهران    600 میلیون ریال
مراکز استان­ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت    500 میلیون ریال
سایر مناطق شهری    500 میلیون ریال

 
* تسهیلات وام مقاوم سازی مسکن روستایی
- متقاضیانی که در مسیر اجرای طرحهای هادی و اصلاح معابر روستایی قرار داشته و تمام یا بخش عمده‌ای از بنای مسکونی آنها تخریب گردیده و یا در حال تخریب می‌باشد.
- متقاضیانی که واحد مسکونی آنها در روستاهایی که در مناطق سانحه‌خیز می‌باشد.
- متقاضیانی که واحد مسکونی آنها به لحاظ استقرار در بستر نامناسب نظیر حریم مسیلها، رودخانه‌ها و شیب تند (رانش زمین و ... ) قرار گرفته و نیاز به جابجایی دارند.
- متقاضیانی که واحد مسکونی آنها کم دوام یا غیر مقاوم بوده و تقاضای تخریب و نوسازی واحد مسکونی خود را دارند.
- روستائیانی که به علت نداشتن واحد مسکونی قصد دارند در زمینی که مالک آن هستند نسبت به احداث بنای جدید اقدام نمایند.
- متقاضیانی که در روستاهای دارای جاذبه‌های گردشگری ساکن می‌باشند.
- متقاضیانی که در اجرای طرحهای تفکیک و واگذاری زمین روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر طرحهای ‌اسکان‌ جمعیت‌ روستایی ‌مایلند نسبت به احداث واحد مسکونی جدید اقدام نمایند.
- مجموعه سازان مسکن (متقاضیان احداث 4 واحد مسکونی روستایی و به بالا) به شرط تائید طرح پیشنهادی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و ارائه لیست متقاضیان مشمول.
- متقاضیانی که تمایل به مهاجرت از شهر به روستا را داشته باشند.
 
*تسهیلات قرض الحسنه تعمیر مسکن روستایی
تسهیلات قرض الحسنه مسکن روستایی در جهت تعمیر و مرمت و بهسازی مساکن روستایی و احداث حمام در مساکن روستایی با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به متقاضیان واجد شرایط پرداخت میگردد و در جهت کمک به متقاضیان روستایی جهت تعمیر و مرمت و نگهداری بهینه مساکن روستایی پرداخت می‌گردد .
افرادی که ساکن روستاها بوده و منازل مسکونی آنها احتیاج به تعمیر و بازسازی دارد و همچنین افرادی که فاقد حمام شخصی در منازل خود می‌باشند ، می‌توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.
 
*پرداخت تسهیلات بانکی به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه
به منظور احداث واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده از حوادث قهری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هر ساله مبالغی را تحت عنوان وجوه اداره شده نزد بانک عامل تودیع می‌نماید تا در قالب تسهیلات بانکی به اشخاص مورد معرفی بنیاد در استانهای آسیب دیده ناشی از حوادث قهری پرداخت گردد.
مرمت و بازسازی واحدهای مسکونی و تجاری شهری و روستایی که در اثر وقوع حوادث غیر مترقبه آسیب دیده و یا تخریب گردیده‌اند.
کلیه افرادی که واحد مسکونی و تجاری آنها در اثر وقوع حوادث قهری از قبیل سیل، زلزله، رانش زمین و غیره دچارآسیب دیدگی گردیده‌اند و احتیاج به تعمیر و مرمت یا بازسازی دارند می‌توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.
 
جدول نوع تسهیلات روستایی
 
نوع تسهیلات    مبلغ سقف تسهیلات
( میلیون ریال )    نرخ سود
( درصد)    دوران ساخت    دوران بازپرداخت
مقاوم سازی و نوسازی مسکن روستایی و شهرهای زیر 12 هزار نفر    150    5    24ماه و قابل تمدید تا 36 ماه    جمعا با دوران ساخت 15 سال ( با شرایط قسیط متناسب با فصل کاری )
قرض الحسنه تعمیر مسکن روستایی و احداث حمام در واحد مسکونی روستایی    20    مصوب قرض الحسنه    -    36 ماه
تسهیلات حوادث    احدائی    شهری    300    5    36 ماه    12 سال
60 بلاعوض    -    -    -
روستایی    200    4    36 ماه    12 سال
50 بلاعوض    -    -    -
احدائی تجاری و تعمیری مسکونی شهری و روستایی    120    5    -    5 سال
20 بلاعوض    -    -    -

* دیگر وامهای خرید مسکن:
برخی تسهیلات خرید مسکن همچون وام کارمندی به وامی اطلاق میشود که سازمان یا اداره ای جهت کارمندان خود تسهیلات ویژه‌ای برای خرید مسکن ایجاد میکند. اینگونه وام‌ها هیچ سپرده‌ای ندارد و فقط یک امتیاز خواص برای افراد خواصی است که همانند وام ۱۸ میلیونی غیرقابل انتقال است و برای خرید یا فروش آن مجبور به انتقال سند بنام صاحب امتیاز وام هستید. مبلغ وام و سود این وامها متفاوت است و معمولا سود پایین تری نسبت به دیگر وامها دارند. بانک عامل آن نیز از طرف آن اداره یا سازمان تعیین می‌شود.
 
* مسکن مهر
علیرغم مشکلاتی که مسکن مهر در افزایش تورم و همچنین همچون عدم رعایت استاندارهای لازم در ساخت و سازها برای دولت یازدهم به ارث گذاشته است اما دولت یازدهم به صاحبان این خانه‌ها قول داده که تعهدات خود را در قبال تکمیل این پروژه‌ها را ادامه خواهد داد. البته دولت یازدهم پس از اتمام پروژه‌ها باقیمانده مسکن مهر مسکن اجتماعی را برای اقشار کم درآمد جایگزین خواهد کرد.
هیات وزیران در راستای اجرایی نمودن طرح‌های آتی تامین مسکن، با واگذاری واحدهای فاقد متقاضی طرح مسکن مهر مازاد بر عرضه و تقاضا، بدون درنظر گرفتن برخی شرایط موافقت کرد.
بر این اساس مقرر گردید تا مازاد مسکن مهر در برخی از مناطق کشور بدون در نظر گرفتن شرایطی نظیر فاقدین مسکن، متاهل یا سرپرست خانوار و دارای حداقل پنج سال سابقه سکونت درشهر مورد تقاضا، به متقاضان واگذار گردد.
 
جهت طرح شکایت درخصوص مسکن از طریق سامانه شکایات بنیاد مسکن به آدرس زیر اقدام نمایید. http://www.bonyadmaskan.com/SitePages/inspection.aspx
جهت طرح درخواست درخصوص مسکن از طریق سامانه شکایات بنیاد مسکن به آدرس زیر اقدام نمایید.