راهنمایی و مشاوره متقاضیان درمان و دارو
بهداشت و درمان
الف) برنامه‌های دولت یازدهم در حوزه درمان و دارو برای ایرانیان:

* 1 ) در حوزه درمان:
دولت یازدهم با توجه به اولویت ویژه‌ای که برای حوزه سلامت قایل بوده برنامه "تحول نظام سلامت" را طراحی و از ابتدای اردیبهشت سال 1393 به مرحله اجرا درآورد.
این طرح ملی شامل برنامه‌های زیر می‌باشد:
 -1
کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‏های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
 • تمامی بیمارستان‏های دانشگاهی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشمول این برنامه می‏باشند.
 • با اجرای طرح تحول سلامت، هزینه پرداختی بیماران بستری در شهرها به 10 درصد و در روستاها به 5 درصد رسید.
  * لازم به ذکر است افراد فاقد بیمه، جهت پوشش بیمه‌‏ای و استفاده از این طرح می‌بایست به مراکز بیمه مراجعه نمایند.
بیمه‏‌های پایه شامل: بیمه سلامت ایرانیان، سازمان تامین اجتماعی، کمیته امداد حضرت امام(ره) و سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح می‏‌باشند.
 •   بیمارستان موظف است تمامی خدمات مورد نیاز بیمار را که در فهرست بیمه پایه و برنامه طرح تحول نظام سلامت می‏‌باشد به بیماران عرضه نماید.
 • هزینه همراه برای بیماران زیر 12سال فقط مشمول حمایت این برنامه می‏باشد؛ سایر بیماران می‏بایست کل هزینه همراه را پرداخت نمایند.
 • کلیه داروها، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی بیماران بستری توسط بیمارستان تامین می‏گردد و بیماران بستری برای تهیه این اقلام به خارج از بیمارستان هدایت نخواهند شد.
 • درصورتی که بیمارستانی امکان ارائه همه خدمات مورد نیاز بیمار را نداشته ‏باشد بر اساس زنجیره ارجاع بین بیمارستانی مصوب ستاد اجرایی دانشگاه، عمل خواهد کرد و مسئولیت و هزینه‌‏های نقل و انتقال بیماران (آمبولانس) به عهده بیمارستان ارجاع دهنده می‏باشد.
 • حمایت از مصدومین حوادث ترافیکی، کماکان مشمول آیین‌‏نامه اجرایی بند ب ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه کشور خواهد بود و در این برنامه پوشش ندارد.
 • تعهدات شرکت‏‌های بیمه تجاری در قبال قراردادهای بیمه مکمل درمان، کماکان باقی خواهد بود و اجرای این برنامه نافی این تعهدات نیست.
موارد زیر تحت حمایت برنامه تحول نظام سلامت نمی‏‌باشند :
*هزینه جراحی‌ها و اقدامات تشخیصی درمانی زیبایی          
* هزینه اقامت در اتاق یک تخته
*هزینه اقامت در VIP
 *هزینه خدمات ناشی از ضرب و جرح    
2-  برنامه ترویج زایمان طبیعی:
در حال حاضر ایران با داشتن دومین میزان سزارین در جهان با نسبت 54 درصد وضعیت نامطلوبی از این حیث داراست. از این رو در قالب طرح "تحول نظام سلامت" و برنامه راهبردی دولت تدبیر و امید، برنامه ترویج زایمان طبیعی با رایگان نمودن آن در بیمارستان‌های دولتی از  15 اردیبهشت 93 در سراسر کشور اجرا گردیده و تاکنون بیش از 470 هزار زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور انجام شده‏ و دستاوردهای زیر را به همراه داشته ‏است
 • رایگان نمودن زایمان طبیعی در مراکز دولتی به منظور تشویق مادران باردار به انجام زایمان طبیعی.
 • تعرفه تشویقی مازاد بر تعرفه مصوب فعلی به دهندگان خدمت زایمان طبیعی.
 • کاهش 6 درصدی سزارین در بیمارستان‏ها.
 • برنامه‌‏ریزی به منظور بهینه‌‏سازی تخصیص اعتبار ویژه در این خصوص به مراکز دولتی.
 • برگزاری کلاس‏های آموزش بهداشت باروری و زایمان به صورت رایگان برای 60 هزار مادر باردار.
 -3 ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی:
امروزه مفهوم رضایت‌مندی بیماران در تمام دنیا در حوزه مراقبت‌های پزشکی اهمیت بسیار ویژه‌ای یافته است. در کشور ما 83 درصد از خدمات بستری به وسیله بخش دولتی ارائه می‌شود. در حال حاضر 570 بیمارستان تابعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 78هزار تخت بیمارستانی در حال ارائه خدمات درمانی و بستری به هموطنان عزیزمان هستند.
برنامه ارتقاء کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از 15 اردیبهشت ماه 1393 در اولین فاز "برنامه تحول نظام سلامت" در حوزه درمان کلید خورد.
 
هدف از اجرای این برنامه عبارتند از:
 • ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ در همه بیمارستانهای تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
 • کسب حداقل رتبه استاندارد.
 •  پاسخگویی به انتظارات بیماران با خدمات هتلینگ بیمارستانها.  
تاکنون بیش از 12هزار بسته اقلام 11 گانه هتلینگ، شامل تخت، کمد، تشک، پایه سرم و ... که مربوط به وسایل رفاهی بیماران است، در بیمارستان‏های شهرهای کمتر برخوردار کشور توزیع شده ‏است.

4- برنامه ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم کشور:
برنامه‌ها و اقداماتی که در این حوزه انجام شده است عبارت است از:
 • پرداختی‌های تشویقی به پزشکان جهت فراهم نمودن زمینه ماندگاری آنان در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته.
 • کمبود حدود1800 پزشک متخصص مورد نیاز مناطق محروم.
 دسترسی مردم به پزشکان در مناطق محروم و زمینه بهره‌مندی مردم از خدمات پزشکی در نزدیک‌ترین فاصله به مکان زندگی‌شان.
 • فعالیت 5450پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص مشمول برنامه ماندگاری در مناطق محروم.
 • احداث و بهره‌برداری از331بیمارستان در 291شهرستان محروم و کمتر توسعه یافته.
 • افزایش پزشک متخصص مشمول برنامه ماندگاری از 1400  به 3914 نفر.
 • افزایش پزشکان تمام وقت جغرافیایی مشمول برنامه ماندگاری از 5 درصد به 100درصد.
5- حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های دولتی:
پزشک مقیم به پزشک متخصص/فوق تخصص/فلوشیپ گفته می‏شود که از ساعت 2 بعد از ظهر الی 8 صبح روز بعد در روزهای غیر تعطیل و 24 ساعته در روزهای تعطیل، در مراکز درمانی/ آموزشی- درمانی زیرمجموعه دانشگاههای علوم ‌پزشکی، حضور فیزیکی فعال داشته و اقدامات تشخیصی و درمانی مورد نیاز بیماران مرتبط با زمینه تخصصی خود را انجام دهد.
مراکز مشمول:
1- کلیه مراکز درمانی/آموزشی دارای 42  تا 64 تخت فعال، دارای یک پزشک مقیم از یکی از رشته‌های تخصصی داخلی، جراحی عمومی و یا طب اورژانس.
2-کلیه مراکز درمانی/آموزشی دارای 64 الی 454 تخت فعال، دارای دو تا چهار پزشک مقیم در رشته‌های تخصصی مورد نیاز.
3- کلیه مراکز درمانی/آموزشی دارای بیش از 454 تخت فعال، دارای چهار تا شش پزشک مقیم در رشته‌های تخصصی مورد نیاز.
تخت فعال: تختی است که حداقل به مدت 24 ساعت امکان بستری دارد و بر این اساس تختهای دیالیز، اتاق عمل، اتاق زایمان، اورژانس تخت فعال محسوب نمی‏شود، ولی بخش اورژانس که در آن بیماران به مدت حداقل 24 ساعت بستری می‏شوند، تخت فعال به حساب می‏آید.
6- ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی:
در این راستا اهداف زیر دنبال می‌شود:
فرانشیز اخذ شده از بیمار صرفا مربوط به تعرفه مصوب سال جاری حق ویزیت مصوب هیئت وزیران است و بابت مابه‌‏التفاوت قیمت تمام شده ویزیت پرداختی از سوی ستاد هیچگونه مبلغی از بیمار دریافت نخواهد شد و از بیماران آزاد صرفا تعرفه مصوب هیئت وزیران اخذ می‌شود و بابت بیماران آزاد مانند بیماران بیمه شده از سوی ستاد مابه‌التفاوت قیمت تمام شده به بیمارستان‌ها پرداخت می‏گردد.
 • با توجه به اهداف برنامه مقیمی پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها شامل در دسترس بودن فوری پزشک در اورژانس و به منظور رعایت حقوق بیماران در کلینیک‌ها، فعالیت پزشکان در کلینیک‌ها در روز مقیمی مجاز نبوده و مشمول دریافت مابه‌‏التفاوت نمی‌باشد .
 • فقط ویزیت پزشکان در فضای کلینیک ویژه و درمانگاه بیمارستان‌ها شامل پوشش برنامه بوده و ویزیت پزشکان در درمانگاه‌های سرپایی اورژانس مشمول برنامه نمی‏‌باشد.
7- برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند:
در این برنامه اهداف زیر مورد نظر است:
1- تمام اتباع ایرانی که حداقل به یکی از بیماری‏های ویژه اعلام شده در لیست مرجع معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبتلا بوده و بر اساس ارزیابی سیستم مددکاری، نیازمند حمایت مالی می‌باشند.
2- تمام اتباع ایرانی که مبتلا به بیماری غیر ویژه بوده و بر اساس ارزیابی سیستم مددکاری، نیازمند حمایت مالی برای پوشش فرانشیز هستند.
چهار گروه بیماری‏های خاص(تالاسمی، هموفیلی، ام اس و دیالیز) با همان شیوه قبل، تحت پوشش حمایتی قرار می‏گیرند و به چرخه سیستم ارزیابی مددکار، ارجاع نمی‌‏شوند.
بیماری‏هایی که شامل دریافت بسته خدمتی( خدمات تشخیصی درمانی، دارو، لوازم و تجهیزات مصرفی پزشکی) مشخص جهت حمایت هستند به شرح زیر می‏‌باشند:
بیماران هموفیلی، MS، دیالیز خونی، دیالیز صفاقی، پیوند کلیه، کاشت حلزون، سرطان، سوختگی، بستری طولانی مدت در بخش‌های ویژه، بیماری‌های روانی، پیوند اعضا و فراهم‌آوری،BMT، مسمومیت‌ها، اسکولیوز، صرع مقاوم به درمان، هپاتیت مقاوم در تالاسمی و هموفیلی، جراحی DBS برای بیماران پارکینسون و دیستونی.

8-طرح حمایت مالی به زوج‏های نابارور:
این طرح که در آن بسته خدمتی موثری در مقوله درمان ناباروری برای بیمارستان‌های حوزه دولتی و کمک به درمان زوج‌های نابارور در بخش خصوصی تدوین شده و زوج‌های متقاضی می‌توانند در قالب آن از یارانه‌های درمانی بهره‏‌مند شوند، از تاریخ 94/10/29 از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه‏های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ گردیده ‏‌است.
در این مرحله افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در اولویت قرار دارند.
انعکاس پیشنهادات و شکایات درخصوص نحوه اجرای این طرح از طریق روش‏های زیر امکان‏پذیر می‏باشد :
     *
ارتباط با سامانه 1590 به صورت شبانه روزی.                    
     *
پایگاه اینترنتی www.tahavol.behdasht.gov.ir 

*2) در حوزه دارو:
مساعدت دارویی به بیماران خاص و صعب‏ العلاج:
با توجه به قیمت بالای داروهای بیماران خاص و صعب ‏العلاج، سازمان غذا و دارو جهت مساعدت دارویی(تخفیف در هزینه دارو) شیوه‏‌نامه‌ه‏ایی تدوین و طی آن قراردادی با چهار داروخانه منتخب منعقد کرده‏‌ است.
بر اساس این قرارداد، بیماران می‌توانند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، به دانشگاه‏های علوم پزشکی استان مربوطه مراجعه و پس از تشکیل پرونده، به صورت الکترونیکی به داروخانه‏‌های مربوطه معرفی ‏شوند.
مدارک مورد نیاز برای ارائه به دانشگاه علوم پزشکی:

1 - نسخه جدید پزشک معالج( موجود در دفترچه)
2- ارائه پیش‏ فاکتور از داروخانه‏‌ها‌:
در تهران: 29 فروردین ارتش،  13 آبان، شهید کاظمی دانشگاه شهید بهشتی و سها هلال احمر واقع در خیابان طالقانی
در شهرستان: داروخانه‏‌های طرف قرارداد با دانشگاه‏های علوم پزشکی استان مربوطه.
3- ارائه گواهی پزشک معالج.
4- ارائه مدارک پزشکی بسته به نوع بیماری (مانند فتولوژی، ام آر آی و ......)
5-  ارائه شناسنامه و اصل کارت ملی بیمار.
هزینه دارو علاوه بر بیماران خاص مانند مبتلایان به سرطان و ام‏ اس، به بیماران دیگر هم که هزینه داروهای آنها زیاد است (با تشخیص سازمان غذا و دارو) تعلق می‏گیرد.
*
بیمارانی که به دلیل طول دوره درمان به طور مستمر باید دارو مصرف کنند، هر یک دوره درمیان با مراجعه به دانشگاه علوم پزشکی با ارائه مدارک لازم و کافی، برای هزینه داروی آنها اقدام می‏‌شود.
**
لازم به ذکر است، متقاضیان می‏توانند در صورت داشتن سوالاتی در این زمینه با شماره تلفن 61927230  سازمان غذا و دارو تماس بگیرند. 
تلفن دیگر سازمان غذا و دارو: ( 66954437
هزینه داروهای ناباروری:
داروهای ناباروری در لیست داروهای سازمان غذا و دارو وجود ندارد، لذا اقدامی از سوی سازمان برای آنها صورت نمی‏‌گیرد.

ب)برنامه‌های دولت یازدهم در حوزه درمان و دارو برای اتباع خارجی:
(1
ارائه کمک هزینه درمان به اتباع و مهاجرین:
از آنجایی که طرح تحول نظام سلامت شامل اتباع و مهاجرین مجاز نمی‏‌شود، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور کمک به اتباع بیگانه‌ای که جهت دریافت خدمات درمانی در بیمارستان‌های دولتی، از نظر بضاعت مالی در مضیغه هستند، هماهنگی‌هایی را با دستگاه‌های جهت درمان آنان انجام داده است.
درحال حاضر کمک هزینه درمان به اتباع و مهاجرین مجاز به شرح زیر ارائه می‏گردد:
بر اساس تفاهم‌‏نامه همکاری مشترک سازمان بیمه سلامت و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و کمیساریای عالی پناهندگان، تمام اتباع و مهاجرین خارجی معرفی شده از طرف وزارت کشور که دارای کارت آمایش یا هویت معتبر می‏‌باشند، تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‏گیرند.
 • سازمان بیمه سلامت صرفا افرادی را تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‏دهد که هویت آنان توسط وزارت کشور احراز شده و مشخصات آنان به سازمان ارسال شده ‏باشد.
نحوه ثبت‏ نام اتباع و مهاجرین مجاز جهت استفاده از بیمه سلامت:
 • ثبت‏ نام اتباع و مهاجرین خارجی از ٢٥ آبان سال 1393 آغاز شده و متقاضیان می‌توانند به دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد با سازمان، که به این منظور تعیین شده‌اند، مراجعه و یا از طریق سامانه اینترنتی  bimehsalamat.irثبت‏ نام کنند.
 • پس از ثبت‏ نام، شرایط و مدارک متقاضیان، بررسی و در صورت تایید و اعلام به متقاضی از طریق پیامک، نسبت به صدور کارت بیمه سلامت آنان اقدام می‏‌شود.
بیمه سلامت اتباع و مهاجرین مجاز در سه بسته متفاوت ارائه می‏گردد:
بسته اول: گروه بیماران خاص که بیمه سلامت آنان رایگان بوده و نیاز به پرداخت هیچ‌گونه حق بیمه از سوی آنان نمی‌باشد.
بسته دوم: گروه اقشار آسیب‏ پذیر، فقط یک چهارم حق بیمه معمولی را پرداخت می‏کنند که میزان آن، مبلغ ٢٤هزار و ٣٠٠ تومان برای شش ماه تعیین شده‌‏ است. (مابقی حق بیمه این دو گروه را، کمیساریای عالی پناهندگان پرداخت می‏کند.(
بسته سوم: شامل سایر اتباع و مهاجرین خارجی که جزو دو گروه مذکور نباشند، بوده و سرانه پرداخت از سوی آنان، ٩٧هزار و ٢٠٠ تومان برای هر شش ماه تعیین شده‌‏است.
هزینه صدور هر دفترچه بیمه، فقط  1000  تومان تعیین شده و مبلغ ثبت ‏نام متقاضیانی که اطلاعات آنان توسط دفاتر پیشخوان دولت تکمیل شود، دو هزار تومان درنظر گرفته شده‌ ‏است.
افراد بیمه شده نیازمند بستری، صرفا در صورت بستری در بیمارستان‏های دولتی، از خدمات بیمه سلامت بهره‌‏مند می‏‌شوند. به غیر از بیمه‌‏شدگان با بیماری خاص که دفترچه بیمه سلامت دریافت می‏کنند، سایر افراد دفترچه دریافت نکرده و صرفا کارت بیمه سلامت دریافت خواهند کرد.
نحوه  ارائه کمک هزینه درمان از سوی کمیساریای عالی به اتباع و مهاجرین مجاز:
کمک تنها بر اساس اولویت‏های مشخص کمیساریا و در زمینه‏‌های زیر ارائه می‏شود:
 • خدمات پزشکی انجام شده و پایان یافته.
 • خدمات پزشکی که در مراکز درمانی دولتی انجام شده ‏باشد و صورتحساب آن به طور دقیق نوع خدمات پزشکی ارائه شده و تاریخ آنها را مشخص کند. 
 • خدمات پزشکی بیمارستانی و تکمیلی (خدمات سرپایی مورد قبول نیست(.
 • اولویت با موارد اورژانس، تصادفات و یا شرایط خاص حیاتی است. 
 • تنها صورت‏‌ حساب‏هایی قابل قبول هستند که حداکثر 4 ماه از تاریخ صدورشان گذشته باشد. 
 • صورت‏‌ حساب‏های کمتر از یک ‏میلیون ریال شامل دریافت کمک نمی‌‏باشند. 
 • پناهندگانی که مبتلا به بیماری‏های خاص یعنی نارسایی کلیه، سرطان، هموفیلی، تالاسمی و ام اس هستند و قبلا بیمه درمانی دوره سوم داشتند، می‏‏توانند از کمیساریا برای خدمات پزشکی مربوط به بیماری‏های خاص خود کمک دریافت کنند. 
 • پناهندگان مبتلا به بیماری‏های خاص که بیمه درمانی دوره سوم نداشتند، می‏‌توانند نزد کمیساریا پس از بررسی لازم به عنوان بیمار خاص ثبت شوند.
 • ارائه کمک هزینه دارو به اتباع و مهاجرین
 • پناهندگان باید دارای کارت اقامت و گذرنامه باشند.
 • ارائه پیش ‏فاکتور از داروخانه 13  آبان یا هلال احمر به غذا و دارو (داروخانه‏ 13 آبان در ارجحیت قرار دارد.) 
 • تقریبا حدود 40 درصد هزینه دارو تخفیف داده‏‏ می‏شود.
پناهندگان ساکن تهران باید به سازمان غذا و داروی مرکزی واقع در خیابان فخر رازی و پناهندگان ساکن شهرستان‏ به معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه مراجعه نمایند.
شماره تماس سازمان غذا و دارو در تهران: 02161927230- 02161927000
سامانه های نظارتی دارو
*شماره تلفن سازمان رسیدگی به شکایات فرآورده‌های دامی (دامپزشکی) 66591004
*شکایت درباره وضعیت بهداشتی محل‌های کسب(ساعات اداری) 66700512

*لازم به ذکر است ابتدا متقاضیان باید با شماره  1490 تماس گرفته و بعد از عنوان کردن شکایت و گرفتن شماره پیگیری، با شماره تلفن‏‌های مذکور تماس بگیرند تا مشکلشان رسیدگی شود. 66700361- 66707061
*شکایت از وضع بهداشتی فرآورده‌های دامی(ساعات اداری) 66591005
*شکایات اورژانس پیش بیمارستانی اورژانس تهران 66976666
*جهت شکایت از اورژانس بیمارستان، متقاضیان می‏توانند با شماره 1490  هم تماس بگیرند. 66469928
*شکایت از گرانفروشی دارو (ساعات اداری)66417251 
*گزارش تخلفات بهداشتی بیمارستان‏ها، داروخانه‌‏ها و هر تخلفی که مربوط به دارو و غذا می‏شود. 88909033
* سامانه پاسخگویی وزارت بهداشت با کد خدماتی ( شماره تلفن ) 1490 در تهران به صورت شبانه روزی پاسخگوی سوالات کمبودهای دارویی، مشاوره دارویی و مسمومیت ها است، همچنین سامانه پیامکی  201490 که در این سامانه، اطلاعات مربوط به داروهایی که به طور مقطعی دچار کمبود شده‌اند، از داروخانه‌‏های سطح شهر دریافت می‌‏شود و از طریق تلفن همراه در اختیار متقاضیان قرار می‏گیرد. هموطنان با استفاده از این خدمت در هر منطقه از تهران بزرگ و در هر کجای ایران می‏توانند داروخانه‌‏ای را که داروی مورد نظر را موجود دارد شناسایی کرده و سپس جهت تهیه داروی مورد نظر به همان داروخانه مراجعه نمایند.