راهنمایی و مشاوره متقاضیان اشتغال
الف) اشتغال
الف-1) اشتغال دولتی:
متقاضیان اشتغال در دستگاه‌های دولتی با مراجعه به روزنامه‌ها و جراید کثیرالانتشار پس از آگاهی از شرایط و ضوابط مربوطه می‌توانند برای شرکت در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی اقدام نمایند.
در دولت یازدهم با هماهنگی‌های صورت گرفته، آزمون‌های استخدامی و جذب نیروهای انسانی در دستگاه‌های اجرایی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و با اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری انجام می‌شود.
الف-2) اشتغال غیردولتی:
ایندسته از متقاضیان می‌بایست به مراکز کاریابی‌، جراید و سایت‌های اینترنتی جهت ثبت نام مراجعه نمایند.
به علت وجود کاریابی‌های غیرمجاز، دفتر هدایت نیروی کار وزارت تعاون ثبت نام برای اشتغال را فقط از طریق سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توصیه می‌کند. در این سایت در لینک کاریابی، قسمت‌های مختلف اعم از آیین نامه‌های اجرایی، حق الزحمه‌ها و ... برای استفاده عموم، قابل اطمینان و در دسترس می‌باشد.
متقاضیان می‌توانند جهت ثبت نام در شبکه ملی بازار کار، از طریق لینک http://www.bazar-eshteghal.ir  اقدام نمایند.
الف-3) اشتغال در حوزه تعاون:
افراد جویای اشتغال در بخش‌های تعاونی می‌توانند با تشکیل گروههای کاری در حوزه‌های مختلف اقدام به تشکیل تعاونی نمایند.
1-3)انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع فعالیت:
1-1-3)شرکت تعاونی تولیدی:
شرکتی است که به منظور اشتغال در امور مربوط به کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، عمران شهری ، روستائی و عشایری و نظایر اینها فعالیت می‌نماید و یک واحد تولیدی را تشکیل می‌دهند .
2-1-3)شرکت تعاونی توزیعی:
عبارتند از تعاونی‌هایی که نیاز مشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگان خود را در چارچوب مصالح عمومی و به منظور کاهش هزینه‌ها و قیمت‌ها تامین می‌نماید و در امور مربوط به تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و سایر نیازمندیهای اعضاء فعالیت می‌نماید .
2-3)انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع عضویت :
1-2-3) شرکت تعاونی عام :
شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می‌باشد (تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل500 نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می‌شود و بایستی سهام آن را به عموم مردم عرضه نمایند.
2-2-3)شرکت تعاونی خاص :
شرکتی است که عضویت در آن برای گروهی خاص مانند کارگران، دانشجویان، کشاورزان، زنان، پزشکان، وکلای دادگستری، اعضاء هر صنف و مشاغل خاص و نظایر اینها با رعایت شرایط آزاد تعیین می‌شود و در نتیجه سهام آن فقط به افراد واجد شرایط واگذار می‌شود.

ب) تسهیلات اشتغا‌لزایی
صندوق کار آفرینی امید:
از آنجایی که اشتغال از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت یازدهم می‌باشد در ابتدای این دولت، برنامه‌ها، اهداف و سیاست‌های صندوق "مهر امام رضا(ع)" در جهت ارتقا کمی و کیفی در حوزه اشتغال حمایت‌های اشتغالزایی مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و با تغییرات اعمال شده "صندوق کار آفرینی امید" با ماموریت‌های حمایتی و توسعه اشتغالزایی در کشور جایگزین صندوق مهر امام رضا(ع) گردید.
انواع تسهیلات خانگی و اشتغالزایی صندوق کارآفرینی امید:
گروههای هدف در دریافت این نوع از تسهیلات، غالباً جوانان جویای کار و دارای مهارتهای فنی و حرفه ای می‌باشند که توانایی و تمایل در کسب و کارهای خرد خوداشتغالی از قبیل صنوف خدماتی، تولیدی و توزیعی را دارا می‌باشند.
ب-1)تسهیلات خانگی (مشاغل خانگی)
آن دسته از فعالیت‌هایی است که توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می‌گیرد و منجر به تولید خدمت و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می‌گردد.
به منظور اجرای قانون حمایت از مشاغل خانگی، تسهیلات اعطایی به افراد جویای کار و متقاضی سرمایه گذاری و کار در منزل اعطا می‌گردد. این تسهیلات پس از صدور مجوزهای مقرر در قانون حمایت از مشاغل خانگی و تا سقف 50 میلیون ریال با بازپرداخت 36 ماهه اعطاء می‌شود. این تسهیلات با رویکرد ایجاد شبکه‌های تولیدی و گسترش زنجیره‌های تولیدی با محوریت پشتیبانان اجرایی می‌باشد. متقاضیان راهنمای مشاغل خانگی برای کسب اطلاعات بیشتر، ثبت نام و دریافت کد رهگیری به سایت www.mashaghelkhanegi.ir مراجعه نمایند.
ب-2)تسهیلات خانگی خویش فرمایی
گروههای هدف در پرداخت این نوع از تسهیلات غالباً جوانان جویای کار و دارای مهارتهای فنی و حرفه‌ای می‌باشند که توانایی و تمایل در کسب و کارهای خرد خود اشتغالی از قبیل صنوف خدماتی، تولیدی و توزیعی را دارا می‌باشند. صندوق با برقراری نظام شناسایی، بررسی اهلیت و اعتبارسنجی نسبت به حمایت از طرحهای ارایه شده از سوی این قبیل افراد تا سقف200 میلیون ریال با بازپرداخت 60 ماهه اقدام می‌نماید.
اولویت‌های مقرر در پرداخت تسهیلات به فارغ التحصیلان دارای مهارت‌های فنی و حرفه ای، ساکنین در مناطق محروم و زنان سرپرست خانواده که دارای حداقل 20% توانایی مالی در مشارکت جهت اجرای طرح باشند قرار گرفته است.
ب-3)تسهیلات اشتغالزایی کارفرمایی زیر 10 نفر
به منظور گسترش پوشش دامنه حمایتی و ایجاد مشوق‌های لازم جهت سرمایه‌گذاری در طرحهای دانش بنیان و تعاونی و پشتیبانان مشاغل خانگی صندوق نسبت به طراحی و آماده سازی زیر ساختهای حمایتی از شرکتهای دانش بنیان و تعاونی تا سقف یک میلیارد ریال اقدام نموده است. طرح‌های مستقر در مراکز رشد و پارکهای علم و فن آوری و تعاونیهای کوچک با رویکرد عضویت فارغ التحصیلان، زنان سرپرست خانواده و روستائیان و ساکنین مناطق محروم اولویت های استفاده از تسهیلات پیش بینی شده در این بخش می‌باشند.
جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت http://www.karafariniomid.ir مراجعه نمائید.
ب-4)تسهیلات اشتغالزایی روستایی
در دولت تدبیر و امید برای شکوفایی اقتصادی در روستاها برنامه ریزی شده است و به افرادی که برای برپایی کارگاه‌های آموزشی در روستاها اقدام کنند وام با بهره حداکثر 12 درصد می‌دهد به شرط آنکه این کارگاه‌ها در روستاها باقی بماند.
اگر افراد با مشارکت هم، شرکت سهامی خاص یا تعاونی تشکیل دهند و شغل پایداری را تعریف کنند به آنان وام با کارمزد چهار درصد داده و کارت یارانه آنان به عنوان وثیقه محسوب می‌شود، افراد متقاضی باید طرحی را مصوب کنند و به تأیید کمیته برنامه‌ریزی شهرستان برسانند و در ادامه پس از تأیید شورای برنامه ریزی استان، کمتر از دو هفته موفق به دریافت وام می‌شوند.
اگرطرح به صورت مشارکت باشد به اندازه سه برابر وام داده می‌شود به شرط آن که حداقل 500 خانوار در آن روستا ساکن باشند اما اگر به صورت فردی باشد تا سقف صد میلیون تومان وام داده می‌شود و اگر به صورت مشارکت چند نفره باشد سی درصد را افراد تأمین می‌کنند و 70 درصد نیز دولت وام می‌دهد.

ج) اشتغال نخبگان
ج-1) اولویت‌های استخدامی برای نخبگان علمی کشور در قوانین استخدام‌های دولتی، اولویت‌هایی را برای نخبگان علمی پیش بینی کرده است.
در بنیاد ملی نخبگان یک بخش ویژه برای پیگیری استخدام نخبگان در دانشگاه‌ها فعال شده است، نخبگانی که دارای مدرک تحصیلی دکترا هستند به آنان مدرک پسا دکترا داده می‌شود که می‌توانند کار تحقیقاتی انجام دهند.
ج-2) بنیاد ملی نخبگان در بکارگیری این افراد در شرکت‌های دانش بنیان حمایت و پشتیبانی می‌کند.
گروه‌های جدید جهت بهره مندی از حمایت بنیاد ملی نخبگان: نخبگان حوزوی، قرآنی ، ادبی و … از جمله گروه‌های جدید هستند که از حمایت بنیاد ملی نخبگان برخوردار می‌شوند.

د) اطلاعات تکمیلی در حوزه اشتغال و تسهیلات اشتغالزایی:
ج-3) متقاضیان اشتغال، جهت آشنایی با دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیر دولتی و کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک http://www.mcls.gov.ir/fa/kar/karyabi کلیک نمائید. همچنین به منظور آشنایی، بهرمندی از مزایای مشاغل و آشنایی با قانون کار بر روی لینک http://www.mcls.gov.ir/fa/lawlist/kar کلیک نمائید.
ج-4) جهت بهرمندی و استفاده از دوره‌های فنی و حرفه‌ای و کسب مهارت فنی جهت ایجاد اشتغال، می‌توانید به سایت سازمان فنی و حرفه‌ای کشور بر روی لینک www.irantvto.ir کلیک نمائید.  بر اساس تصویب نامه سی و نهمین جلسه شورایعالی اشتغال، متقاضیان اشتغال و تسهیلات خود اشتغالی تحت پوشش نهادهای حمایتی (بنیاد شهید و امور ایثارگران، بهزیستی و کمیته امداد حضرت امام خمینی-ره-) باید برای اعمال اولویت‌های قانونی و بهره‌مندی از تسهیلات خود اشتغالی و خانگی به نهاد مربوطه مراجعه نمایند.